Jeśli Twój stary laptop potrzebuje trochę więcej energii, większość ludzi może pomijać prostą poprawkę: ustawienia wydajności.

Te ustawienia są dostępne w większości laptopów, zwykle za pośrednictwem preinstalowanego narzędzia. Zdecydowana większość użytkowników laptopów nigdy się tam nie zagląda – i nie powinieneś tego robić, jeśli wszystko, co robisz na swoim laptopie, to poczta e-mail, przeglądanie stron internetowych i popularne aplikacje biurowe. Ale jeśli chcesz spróbować swoich sił w odrobinie lekkiej gry lub majstrujesz przy przesyłaniu strumieniowym Twitch lub produkcji wideo, możesz odblokować bezpłatne zwiększenie wydajności jednym kliknięciem myszy lub naciśnięciem przycisku.

Chociaż zachęcamy do skorzystania z tej bezpłatnej wydajności, należy pamiętać, że majstrowanie przy tych ustawieniach nie zmienia 4-rdzeniowego procesora w 8-rdzeniowy procesor. Nie zmienia to niskonakładowego GPU w high-endowy. Mimo to możesz znaleźć przyzwoity wzrost wydajności, jeśli spróbujesz tych ustawień.

Dlaczego domyślnym ustawieniem nie jest maksymalna wydajność

Istnieje kilka dobrych powodów, dla których producenci domyślnie nie ustawiają laptopa, aby zapewniał najlepszą wydajność przez cały czas. Laptopy są bardzo ograniczone pod względem ilości energii, jaką mogą zapewnić, a także ciepła, które mogą obsłużyć. Te ograniczenia muszą następnie zostać zrównoważone przez to, czego chce klient. Niektórzy chcą mniej hałasu wentylatora, podczas gdy inni chcą, aby ciało pozostało bardzo chłodne.

Jeśli szukasz nowej dawki wiedzy o autach – zapraszamy na blog o motoryzacji i technologii!

Większość dostawców dzieli różnicę i wybiera ustawienie domyślne, które równoważy wydajność z niskimi temperaturami pracy. Oznacza to, że zazwyczaj istnieje pewien potencjał wydajności, który można wykorzystać w ustawieniach.