Fotografia falowa nie jest pierwszym tematem, o którym myślimy, gdy wybieramy się na plażę, aby robić zdjęcia. Jednak rozbijające się fale mogą zapewnić uderzające obrazy. Dzięki odpowiednim ustawieniom obiektywu i aparatu możesz fotografować rozbijające się fale i zamrażać ruch, aby uchwycić obrazy, które są jednocześnie dramatyczne i piękne.

Piękno fotografii fal polega na tym, że można fotografować rozbijające się fale o każdej porze roku. Ale szczególnie zimą pora burzowa stwarza ogromny potencjał do niezwykłych dramatów, ponieważ nienormalnie wysokie fale uderzają o ściany morskie lub otaczają latarnie morskie.

Inną wspaniałą rzeczą w tym temacie jest to, że nie potrzebujesz drogiego zestawu do fotografowania rozbijających się fal. Dopóki aparat pozwala kontrolować ekspozycję, powinieneś być w stanie uzyskać obraz, z którego możesz być dumny.

Poniżej podsumujemy kilka ważnych kwestii, które należy wziąć pod uwagę, wraz z najlepszymi ustawieniami aparatu do rozbijania fal.

Strzelanie do rozbijających się fal

01 Bądź bezpieczny
Wydaje się to oczywiste, ale morze może być bardzo niebezpieczne. A podczas sztormowej pogody morze może być jeszcze bardziej nieprzewidywalne. Potężna fala, jeśli jest zbyt blisko, może przewrócić cię swoją siłą lub wyciągnąć ziemię spod ciebie. Więc zachowaj ostrożność. Ustaw bezpieczną odległość. Co prowadzi nas do następnego punktu…

02 Użyj długiego obiektywu
Obiektyw 24-70 mm sprawdzi się w większości sytuacji, ale w czasach, gdy morze jest naprawdę dzikie, chcesz zachować bezpieczną odległość. Wtedy będziesz chciał mieć teleobiektyw w torbie – 70-200 mm powinien wystarczyć, ale jeśli masz obiektyw 300 mm, nawet lepiej.

03 Pomyśl o głębi ostrości
Będzie to naprawdę zależało od stylu, do którego się wybierasz, a także od rozmiaru i kształtu fal. Skonfigurowanie aparatu na płytką głębię ostrości pozwala skupić się na najciekawszej części kształtu fali. Rezultatem będzie bardziej artystyczny obraz, który delikatnie rozmywa rozbijającą się falę wzdłuż jej krawędzi, wciągając oko w jej epicentrum.

Z drugiej strony, większa głębia ostrości zapewni więcej dramatyzmu. Wyrenderujesz pełny kształt fali w centrum uwagi, zamrażając jej liczne kropelki.

Gdybyś na przykład fotografował fale uderzające o latarnię morską, prawdopodobnie chciałbyś dążyć do uzyskania dużej głębi ostrości, aby przekazać to wszechogarniające poczucie dramatu.

04 Służy do fotografowania w odpowiednim momencie
Przy burzowej pogodzie może to nie stanowić takiego problemu, ponieważ niebo zwykle będzie zachmurzone. Ale burze wichury w słoneczne dni mogą również wytwarzać duże fale rozbijające, a będziesz chciał pracować, gdy światło jest najkorzystniejsze.

W środku dnia słońce będzie wysoko nad głową, tworząc bardzo jasne światła i rozmywając każdy szczegół fali. Rano i późnym popołudniem słońce znajduje się niżej na niebie. W takich chwilach słońce zapewnia przyjemne podświetlenie, które oświetla falę rozbijającą się. Przekonasz się, że w tych czasach rozbryzgi morskie są bardziej wyraziste i dramatyczne.

Poszukiwania poradników o samochodach zakończone. Odwiedź blog samochodowy o motoryzacji i technologii.

05 Poszukaj zainteresowania na pierwszym planie
Rozbijająca się fala jest z pewnością dramatyczna, ale uwzględnienie w kadrze zainteresowania na pierwszym planie pomoże skierować uwagę widza, a także zapewni pewien kontekst.

Skały to klasyczne przykłady wielkiego zainteresowania na pierwszym planie nad morzem, podobnie jak łodzie, trawy, ławki, a nawet ludzie. Możesz uzyskać jeszcze większą kreatywność i renderować je jako sylwetki lub rozmazać z małą głębią ostrości.

06 Wypróbuj różne współczynniki proporcji
Zwykle robimy większość zdjęć z domyślnym współczynnikiem proporcji naszego aparatu, ale zawsze warto pomyśleć o innych dostępnych rozmiarach klatek i czy mogą one lepiej pasować do obiektu.