Nawyki, z których po prostu nie możemy zrezygnować są bardzo trudne do wyeliminowania, nie tylko trudno je zmienić, ale mogą mieć negatywny wpływ na nasze życie i sprawić, że czujemy się źle z samym sobą.

Zakupy, media społecznościowe, palenie, jedzenie ciasteczek, obgryzanie paznokci. Niektóre z nich można przenieść do poziomu pełnego uzależnienia, ale głównie na niższym poziomie, który jest po prostu naprawdę trudny do powstrzymania.

Dlaczego mamy kompulsywne nawyki

Nie jesteśmy idiotami — w większości nie robimy nieprzydatnych rzeczy z zamiarem wyrządzenia sobie krzywdy. Robimy je, ponieważ nieprzydatny nawyk zaspokaja jakąś potrzebę.

Potrzeba może być na przykład:

  • Jestem znudzony i chcę skoku dopaminy
  • Czuję się źle z samym sobą i chcę zrobić coś przyjemnego, żeby oderwać się od danej rzeczy / zajęcia
  • Czuję się niezręcznie w sytuacjach towarzyskich i potrzebuję odwrócenia uwagi
  • Jestem zestresowany i potrzebuję mechanizmu, który sobie z tym poradzi

Nasze nawyki i uzależnienia to zwykle radzenie sobie z czymś niewygodnym lub stresującym.

Musisz zrozumieć skąd to się wzięło, ponieważ jeśli po prostu skończysz z nawykiem, usuniesz swój mechanizm radzenia sobie bez znalezienia innego sposobu na zaspokojenie swoich potrzeb.

Czym zastąpić uzależnienie? Jak zaspokoić swoją potrzebę? Aby rzucić palenie, ludzie próbują medytacji, biegania, pompek, pisania dziennika, masowania ramion, oddychania, rozmawiania z ludźmi. Możesz wypróbować te lub inne pomysły i zobaczyć, co ci pomaga.

Nie osądzaj swoich nawyków i uzależnień

Zwykle osądzamy nasze uzależnienia. To część nas, której nienawidzimy.

Ten rodzaj surowego osądu jest mechanizmem obronnym, który ma pomóc nam poczuć się lepiej. Jeśli jesteśmy szorstcy dla siebie za „złe”. Są góry badań, które pokazują, że to nie działa. Osądzanie samych siebie tylko sprawia, że ​​pragniemy naszych uzależnień i nawyków jeszcze bardziej, ponieważ teraz czujemy się źle ze sobą i jesteśmy zestresowani.

Współczucie dla siebie działa znacznie lepiej. Stresuję się tym wszystkim, dlaczego nie dać sobie trochę współczucia, tak jak ukochanej osoby? Dlaczego nie założyć, że jestem godny tego rodzaju dobroci i miłości, i pomóc sobie w przezwyciężeniu stresu. Współczucie to zdrowy mechanizm radzenia sobie ze stresem, spróbuj.

Zaangażowanie i wytrwałość

Zadaj sobie pytanie, czy naprawdę chcesz się w to w pełni zaangażować. Czy naprawdę chcesz zmienić ten nawyk? Czy tego chcesz?

Jeśli odpowiedź brzmi „absolutnie”… to zaangażuj się w pełni. Bądź na bieżąco. Ustaw datę zakończenia na 3 dni od teraz.

Powiedz innym o swoim zaangażowaniu i poproś ich, aby pociągnęli Cię do odpowiedzialności. Obiecaj zgłaszać się do nich codziennie lub co tydzień. Bądź w tym tak oddany, jak we wszystkim w swoim życiu — w swoim małżeństwie, dzieciach oraz pracy.

Następnie wykonaj poniższe czynności.

Zmień swoje środowisko

W dniu zakończenia podejmij działanie, aby odciąć łatwy dostęp do swojego nałogu — wyrzuć papierosy lub ciasteczka, poproś znajomego o zmianę hasła do ulubionych witryn zakupowych, użyj blokady witryn, której nie możesz zmienić, usuń aplikacje z telefonu. Jeśli czujesz potrzebę pogrania w gry, sprawdź portal o grach. Zmień swoje środowisko i nie zostawiaj miejsca dla starego nawyku. Poproś ludzi, którzy z Tobą mieszkają i pracują, aby pociągnęli Cię do odpowiedzialności. Utrudnienie wykonywania starego nawyku nazywa się „Tworzeniem fosy”. Nie pozwól, aby twoje przyszłe ja, w chwili słabości, miało łatwy czas powrotu do starego nawyku. Ułatw wytrwanie w nowym nawyku, nawet jeśli nie jest to szczególnie łatwe.

Inne czynności opisze w następnej części wpisu.