Nie rób tego sam

Kiedy staramy się zmienić nawyk lub pozbyć się uzależnienia, który naszym zdaniem jest wstydliwy lub niszczy nam życie, zwykle staramy się to zrobić na osobności, aby nikt nie mógł zobaczyć naszego wstydu. Jest to błąd. Robienie tego w pojedynkę jest bardzo, bardzo trudne, a także wzmacnia przekonanie, że robimy coś wstydliwego i że powinniśmy to robić sami.

Silniej jest robić to z pomocą innych. Korzystanie ze wsparcia innych osób jest po prostu bardziej solidnym podejściem. Poproś kogoś, aby ci pomógł. Znajdź kogoś od odpowiedzialności. Obiecaj, że zadzwonisz do niego, jeśli poczujesz potrzebę powrotu douzależnienia. Dołącz do forum internetowego i złóż zobowiązanie wobec tamtejszych ludzi. Lub znajdź grupę wsparcia. Nie musisz tego robić sam, ani nie powinieneś. Zrób to z innymi, którzy też rzucają uzależnienie lub chcą cię wesprzeć. Będziesz miał kogoś, kto cię zachęci, gdy nie będziesz wystarczająco silny.

Ćwicz świadomość 

Kiedy pojawia się przymus powrotu do starego nawyku, jeśli nie jesteś świadomy tego pragnienia, prawdopodobnie będziesz mu posłuszny bez kwestionowania go. To imperatyw, bez świadomości. Kluczem jest rozwinięcie świadomości pragnienia, tak abyś mógł je zauważyć i nie myśleć o tym jako o konieczności, ale raczej o odczuciu w ciele i być może myśli „Tylko jeden raz jest OK!”. Mając taką świadomość, masz teraz wybór i możesz kwestionować, czy tego naprawdę chcesz.

Praktyka tego polega na wprowadzeniu potężnej pauzy, zanim zaczniesz podążać za pragnieniem. Jeśli masz zamiar sięgnąć po coś słodkiego lub po papierosa, pooglądaj swoje ulubione sklepy lub sprawdź media społecznościowe, jeśli nie jesteś w pracy możesz poczytać, książkę lub… poradnik iPhone. Jak wolisz. Ta potężna pauza pozwala zwrócić uwagę na działanie, którego miałeś się podjąć, oraz na chęć podjęcia tego działania. Jak odczuwasz tę potrzebę? Czy możesz skupić na niej swoją uwagę na 10 sekund? Czy zauważasz stres lub dyskomfort, które sprawiają, że chcesz sobie z nimi poradzić, używając starego nawyku? Czy możesz rozważyć, czy istnieje inne działanie, które mogłoby pomóc Ci poradzić sobie z tym w zdrowszy sposób?

To jest potężna pauza. Przećwicz to.

Nie przestawaj

Jest to długi proces, który wymaga czasu. Nawrócisz się, zachwiejesz, upadniesz na twarz. Tak to wygląda. Jeśli uważasz, że robisz to źle, po prostu idź dalej. Nie przestawaj.

Prawdziwa magia dzieje się, gdy upadasz na twarz, a potem idziesz dalej. To jest prawdziwy trening. To wtedy, gdy jesteś na samym dole i chcesz się poddać, ale potem się podnosisz. To wtedy, gdy ponownie poddałeś się zachciankom i osądzasz siebie, a potem oddychasz i próbujesz ponownie.